islamgezginleri
hos geldiniz lütfen üye olunuz

islamgezginleri
hos geldiniz lütfen üye olunuz

islamgezginleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

islamgezginleri

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
En son konular
» EN ESKİ VE EN GUVENİLİR
Dünyada yolcu gibi yaşamalı Icon_minitimeCuma Şub. 10, 2017 9:51 am tarafından furkan54

» EN ESKİ VE EN GUVENİLİR
Dünyada yolcu gibi yaşamalı Icon_minitimeCuma Şub. 10, 2017 9:49 am tarafından furkan54

» Allah Kötülüğü De İyiliği De Murad Eder
Dünyada yolcu gibi yaşamalı Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:10 pm tarafından Selsebil

» Allah Her Şeyi Önceden Yazı İle Yaratır
Dünyada yolcu gibi yaşamalı Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:09 pm tarafından Selsebil

» Nefsin mertebeleri
Dünyada yolcu gibi yaşamalı Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:05 pm tarafından Selsebil

» İnsanda bir kemik hariç hepsi çürür
Dünyada yolcu gibi yaşamalı Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 8:41 pm tarafından Selsebil

» ----İnsan----
Dünyada yolcu gibi yaşamalı Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 8:21 pm tarafından Selsebil

» Kalbin Manevi Halleri
Dünyada yolcu gibi yaşamalı Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 7:58 pm tarafından Selsebil

Similar topics
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Mart 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
TakvimTakvim
ONLİNE HAC REHBERİ
3D MEKANLAR

Dünyada yolcu gibi yaşamalı

2 posters
YazarMesaj
Gürkan
Site Yöneticisi

Site Yöneticisi
Gürkan

Ruh Hali : Dünyada yolcu gibi yaşamalı Secilm10
Lakap : Gürkan
Rep Gücü : 145

Dünyada yolcu gibi yaşamalı Empty
MesajKonu: Dünyada yolcu gibi yaşamalı   Dünyada yolcu gibi yaşamalı Icon_minitimePerş. Mayıs 20, 2010 10:21 am

İnsan, bu dünyada sonsuz kalacak şekilde yaratılmadı. Zaten dünyanın kendisi de sonsuz değildir. Allahü teâlâ, sonsuz olarak kalınacak iki yer yarattı ki bunlar da, Cennet ve Cehennemdir. Bu ikisine giden yol da, dünyadan geçmektedir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Dünya sizin için yaratıldı. Siz de ahiret için yaratıldınız! Ahirette ise, Cennetten ve Cehennem ateşinden başka yer yoktur.)

İnsan, dünyada bir yolcu gibidir. Yolculuk ise, ahiretedir. Bunun için Peygamber efendimiz; (Dünyada, kalıcı değil, yolcu gibi yaşamalı! Öleceğini hiç unutmamalı!) buyurmuşlardır.

Yahyâ bin Muâz-ı Razi hazretleri de; “Dünyaya aldanmaktan çok sakınınız. Burası, yolcu konağı gibi geçicidir. Bugün buradayız. Belki yarın, belki daha önce göç edeceğiz. Burada bir an evvel azığımızı tamamlayalım. O kadar çabuk olalım ki, konuşmaya vaktimiz kalmasın. Konuşmayı ahirete bırakalım” buyurmuştur.

İnsan dünya zevklerine daldıkça, dertleri, üzüntüleri artar. Önüne sayısız güçlükler çıkar. Bu dertlerle, güçlüklerle uğraşırken, niçin yaratıldığını ve yolculuğunun nereye olduğunu, vazifelerini, ibadetlerini kısaca kulluğunu unutur. İsyan, günah bataklığına saplanıp kalır. Nitekim hadis-i şerifte; (Dünyaya gönül bağlamak, bütün günahların başıdır) buyurulmuştur.

Mâl, mevki arkasında koşanların hiçbiri murâdına kavuşamamış, topladıklarını yiyememiş ve hasret ateşi ile bu topladıklarından ayrılmak mecburiyetinde kalmışlardır.

Dinimizde mal, mevki sahibi olmak, kötülenmemiştir. Kötülenen, bunlara olan sevgidir. Zira malı, mevkii hayır için arayan ve hayır işlerde kullananlar, rahata, huzura kavuşmuşlardır. Böyle olanlar, malı, mevkii, gâye değil, hayra vâsıta olarak bilmişler ve öyle kullanmışlardır. Gaye ile vasıtayı karıştıranlar, hüsrana uğramışlardır. Çünkü mal ve mevki sahibi olmak, bir deryâya benzer. Çok kimse, bu denizde boğulmuştur.

Ahmed bin Ebü'l-Havâri hazretleri başından geçen bir hâdiseyi şöyle nakletmektedir:

“Bir gün çöle gitmiştim. Oradaki insanlar, develerini koşturuyorlardı. Onlar bu işle meşgul olurken, bir köşeye çekilmiş Allahü teâlâyı zikreden birine gözüm ilişti. Onun bu hâli dikkatimi çekti ve yanına gittim. Selam verdim selamımı aldı. Biraz konuştuktan sonra bana;
-Allahü teâlâyı zikretmek en lezzetli şey ve şifâ verici bir iştir. Şaşıyorum insanlar nasıl boyun büküp, yalvarmazlar! Halbuki ölüm onların peşinde, onları takip ediyor. İnsanlar ise tehlike ve musibetler içinde. Buna rağmen boş şeylerle meşguller dedi.

-Allah'ın rahmeti üzerinize olsun insanlar hangi musibetler ve hangi tehlikeler içinde? diye sordum:
-Günah musibeti ve ölüm tehlikesi, ölümden öncesi ve sonrası! dedi. Sonra ağlamaya başladı. Ben de onunla birlikte ağladım. Sonra tekrar;

-Neden yapayalnız duruyorsun? diye sordum:
-Ben yalnız değilim, Rabbimle beraberim dedi. Fakir ve muhtâç olduğunu zannederek;

-Bir şey ister misin? deyince;
-Evet kalbimin derdini tedavi edecek bir tabip isterim dedi.

-Tabibin kimdir?
-Rabbimdir.

-Kalbinin derdi nedir?
-Günahlar... dedi.

-Peki bunlardan kim kurtuldu? diye sordum.
-Allahü teâlânın razı olduğu kimseler dedi. Tekrar sordum;

-Yolculuğun nereye?
-Kabredir dedi.

-Yolcu musun? dedim.
-Annemden doğduğumdan beri yolcuyum. Ahirete gidiyorum cevabını verdi.”

Muhammed Hâdimi hazretleri, oğluna nasihat ederek buyuruyor ki:
“Ömrünü faydalı şeylerde harca, seni ilgilendirmeyen mâlayâni şeylerde zâyi etme. Şu hadis-i kudsiye sarıl: (Ey dünya! Bana hizmet edene hizmetçi ol! Sana hizmet edene güçlük göster!) Kim dünyaya tâbi olursa, felah bulamaz, ahirette ise kurtuluşa eremez. Dünyadan ve ona düşkün olanlardan, aslandan kaçar gibi kaç. Yüksek olanı, alçak olanla ifsat etme. Sermayeni, zillette olan amellere harcama. Resulullah efendimizin şu hadisini düşün; (Dünyaya, dünyada kalacağın kadar, ahirete de orada kalacağın kadar çalış. Dilediğin gibi yaşa; muhakkak ki öleceksin. Dilediğini sev, muhakkak ki ondan ayrılacaksın. Dilediğini yap, muhakkak ki, onun karşılığını göreceksin.) O halde ömrünü boş şeylerle zâyi etme. Tâatlere, ibadetlere devam et!”

Bir kimse, Behlül Dânâ hazretlerine gelerek; Efendim, oğlum vefât etti. Kabrini türbe gibi çevirip yaptırdım. Bunun kapısına, insanların okuyup ibret alacakları bir şey yazdırmak istiyorum. Ne yazayım? dedi. Behlül Dânâ hazretleri buna gülüp; "Dün altımda olan çimenler bugün üstümde yeşerdi. Ey yolcu, bil ki şu toprak, günahlardan başka her şeyi örtmektedir, yaz" dedi.

Ve Ebu Yâkub Nehrecuri hazretlerinin buyurduğu gibi:
"Dünya bir deryâ, insanlar bu denizde yolcu, gemi takvâ, ahiret ise sahildir."
HaZaN
Site Yöneticisi

Site Yöneticisi
HaZaN

Ruh Hali : Dünyada yolcu gibi yaşamalı Dusunc10
Lakap : HaZaN
Rep Gücü : 656

Dünyada yolcu gibi yaşamalı Empty
MesajKonu: Geri: Dünyada yolcu gibi yaşamalı   Dünyada yolcu gibi yaşamalı Icon_minitimePaz Mayıs 23, 2010 1:34 pm

Amr bin Mürre hazretleriDünyada yolcu gibi yaşamalı Virgul dünyayı sevip onun peşinde ömrünü tüketenler hakkında; "Kim dünyaya yönelip dünyalık peşinde koşarsa ahiretini yıkar. Kim ahirete faydalı amel yaparsaDünyada yolcu gibi yaşamalı Virgul dünyaya düşkün olmaktan kurtulur. Böylece fâni geçici olanı verip bâkiDünyada yolcu gibi yaşamalı Virgul kalıcı olanı alır" buyururdu. Hadis-i şerifte; (Dünya sizin için yaratıldı. Siz de ahiret için yaratıldınız! Ahirette iseDünyada yolcu gibi yaşamalı Virgul Cennetten ve Cehennem ateşinden başka yer yoktur) buyuruldu.
Dünyada yolcu gibi yaşamalı 540170 Dünyada yolcu gibi yaşamalı 144492
http://www.ashabiyemin.com

Dünyada yolcu gibi yaşamalı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sırat'ta Yürür Gibi - Ahmet Taşgetiren
» lokum gibi insan?
» KAHVE TANELERİ GİBİ OLABİLMEK