islamgezginleri
hos geldiniz lütfen üye olunuz

islamgezginleri
hos geldiniz lütfen üye olunuz

islamgezginleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

islamgezginleri

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
En son konular
» EN ESKİ VE EN GUVENİLİR
ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimeCuma Şub. 10, 2017 9:51 am tarafından furkan54

» EN ESKİ VE EN GUVENİLİR
ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimeCuma Şub. 10, 2017 9:49 am tarafından furkan54

» Allah Kötülüğü De İyiliği De Murad Eder
ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:10 pm tarafından Selsebil

» Allah Her Şeyi Önceden Yazı İle Yaratır
ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:09 pm tarafından Selsebil

» Nefsin mertebeleri
ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:05 pm tarafından Selsebil

» İnsanda bir kemik hariç hepsi çürür
ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 8:41 pm tarafından Selsebil

» ----İnsan----
ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 8:21 pm tarafından Selsebil

» Kalbin Manevi Halleri
ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 7:58 pm tarafından Selsebil

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
TakvimTakvim
ONLİNE HAC REHBERİ
3D MEKANLAR

ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ

3 posters
YazarMesaj
Selsebil
Site Yöneticisi

Site Yöneticisi

Ruh Hali : ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Secilm10
Lakap : islamgezginleri
Rep Gücü : 1396

ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Empty
MesajKonu: ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ   ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimePaz Ocak 17, 2010 1:06 pm

ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ 79Nefise binti Münye anlatır:
Huveylid'in kızı Hatice, ileri ve doğruyu görür; şerefini korur, sağlam karekterli , akıllı bir kadındı. Allah, onu bu meziyetlerle birlikte daha da şereflendirmeyi diledi.
Hatice , o zamanlar Kureyş kadınlarının soy sop, şeref ve zenginlik bakımından da en ileri olanıydı. Bunun için herkes elinden gelse onunla evlenmeye can atar, malını mülkünü onun yolunda saçardı.
Kervan Şam ticaretinden döndüğü günlerdeydi. Hatice beni hususi bir maksatla Muhammed'e(s.a.v) gönderdi. Ona sordum:
- Seni evlenmekten alıkoyan nedir?
- Elimde evlenebileceğim param yok!
- Peki, bu sağlansa... Sen mala, cemale, şerefe ve denkliğe davet edilsen, icabet etmez misin?
- Kimdir bu?
- Hatice'dir!
- Bu, bana nasıl olabilir?
- O, bana düşen bir vazifedir!
- Ben de dediğini yaparım!..

Nefise binti Münye büyük ve temiz Hatice'ye koştu. Durumu nokta ve çizgi çizgi anlattı...
Hz. Hatice Allah Resulünüe haber gönderdi:
- Beni alsın!... Alır mı?
İnsanlığın Efendisi vaziyeti amcalarına açtılar.
Ebu Talip sordu:
- Alır mısın?
Alemlerin Rabbinin, alemlere rahmet olarak gönderdiği Cenab-ıPeygamber:
- Evet... buyurdular...
Ebu talip Hatice'nin kapısında:
- Tak tak!
- Kim o?
- Ebu Talip!
- Buyurun...

Ebu Talip içeri alındı ve bir köşeye oturtuldu. Ve sordu: Ya Hatice! Duyduklarım doğru mu?
- Evet...
- Öyleyse işi karara bağlayalım.
- Ya Ebu Talibi ! Amcamın evine git. Benim kardeşinin oğlu Muhamed b.Allah'la yapacağımizdivacı konuş...
- Ey Hatice! Benimle şaka etme!
- Bu Allah'ın emridir!...
Ebu Talip ve Hamza, Hatice'nin amcasına gittiler. Ebu Talib, ondan Hatice'yi insanlığın tacına nikahlamak için resmen istedi. Hatice'nin amcası da bu teklifi uygun buldu. Ebu Talb'in mallarından yirmi genç deve mehir biçildi. Karşılıklı olarak amcalar tarafından Arap adetince belağatli birer hutbe okundu. Hatice, koyun kestirdi, hazırve davetli bulunan Kureyş büyüklerine muhteşem bir ziyafet çekti ve evliler aynı gece zifafa girdiler.
Nikah töreninde Peygamber amcası Ebu Talib beliğ bir hutbe okudu:
- Allah'a hamd olsun ki , bizi , İbrahim'in zürriyetinden , İsmail'in neslindenMead'ın aslından Mudar'ın unsurundan yarattı.
Bize, yönelebileceğimiz, ziyaret edeceğimiz bir Beyt, huzur ve emniyet veren bir Harem ihsan etti.
Bizi ,o mükerrem evin bekçisi ve insanların reisi kıldı.
Bundan sonra asıl maksada gelir ve derim ki: Kardeşimin oğlu Muhammed bin-i Abdullah ile kureyş'tenhangi bir genç tartılacak olsa, hasep ve nesepçe, akıl ve faziletçeO, hepsinden ağır basar. Gerçi malı azdır. Fakat , mal dediğin nedir ki? Gelip geçici bir gölge, bir perde, alınır verilir, iğreti bir şey!..
Allah'a yemin ederim ki,bundan sonra, onun mertebesi daha çok büyüyecek, daha çok yükselecek...
Şimdi O, sizden kızınız Hatice'yi zevceliğe istemekteve müeccel mehir olarak da 20 deveyi vermeyi taahhüt etmektedir.
Karşı tarafın hutbesi:
- Allah'a hamd olsun ki, bizi de anlattığın gibi yarattı. Sadıklarından daha fazlasıyla üstünlük verdi...
Biz deArapların ulusu ve reisiyiz. Siz de böylesiniz. Kimse sizin fazlanızı inkar, hayr ve şerefinizi görmemezlik etmez.
Biz de sizinle yakınlık kurmaya istekliyiz. Ey kureyştopluluğu! Şahit olunuz ki, benHuveylid'in kızı Hatice'yi şu kadar mehirleMuhammed bin-i Abdullah'la evlendirdim!
Büyük ve temiz Hatice'nin amcası Amr b. Esed de ayağı kalkıp şöyle dedi:
- Ey Kureyş topluluğu! Siz şahid olunuz ki, Ben deMuhammed bin-i Abdullah'a Huveylid'in kızı Hatice'yi nikahladım!
Allah Resulü de iki deveyi kestirip bütün halka muhteşem bir ziyafet çekti. Ebu Talib de aynı şeyleri yaptı. Herkesi eve davet etti, yemek yedirdi...
Mukaddes yeğeniyle Hz. Hatice'yi de buyur etti. Allah Resulü ve ulvi zevcesi Ebu talib'in evini şereflendirdiler. Ebu Talib sevincinden ağladı şöyle dedi:
- Allah'a hamd olsun ki, bizden üzüntüleri giderdi...
HaZaN
Site Yöneticisi

Site Yöneticisi
HaZaN

Ruh Hali : ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Dusunc10
Lakap : HaZaN
Rep Gücü : 656

MesajKonu: Geri: ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ   ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimePerş. Mart 04, 2010 1:32 pm

Allah razı olsun kardeşim..
http://www.ashabiyemin.com
HiRaNuR
Site Yöneticisi

Site Yöneticisi
HiRaNuR

Ruh Hali : ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Geveze10
Lakap : AyNuR
Rep Gücü : 1000165

MesajKonu: Geri: ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ   ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ Icon_minitimePerş. Mart 04, 2010 1:43 pm

emeğine sağlık canım Allah razı olsun...
http://darulislam.pforum.biz/forum.htm

ALLAH RESULÜNÜN İLK EVLİLİĞİ
1 sayfadaki 1 sayfası