islamgezginleri
hos geldiniz lütfen üye olunuz

islamgezginleri
hos geldiniz lütfen üye olunuz

islamgezginleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

islamgezginleri

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
En son konular
» EN ESKİ VE EN GUVENİLİR
FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimeCuma Şub. 10, 2017 9:51 am tarafından furkan54

» EN ESKİ VE EN GUVENİLİR
FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimeCuma Şub. 10, 2017 9:49 am tarafından furkan54

» Allah Kötülüğü De İyiliği De Murad Eder
FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:10 pm tarafından Selsebil

» Allah Her Şeyi Önceden Yazı İle Yaratır
FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:09 pm tarafından Selsebil

» Nefsin mertebeleri
FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:05 pm tarafından Selsebil

» İnsanda bir kemik hariç hepsi çürür
FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 8:41 pm tarafından Selsebil

» ----İnsan----
FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 8:21 pm tarafından Selsebil

» Kalbin Manevi Halleri
FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 7:58 pm tarafından Selsebil

Similar topics
    Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
    Mayıs 2024
    PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
      12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031  
    TakvimTakvim
    ONLİNE HAC REHBERİ
    3D MEKANLAR

FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ

2 posters
    YazarMesaj
    GÜLHATUN
    Özel üye
    Özel üye
    GÜLHATUN

Ruh Hali : FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Dusunc10
    Lakap : selmaabla
    Rep Gücü : 150

FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Empty
    MesajKonu: FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ   FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimePaz Nis. 18, 2010 2:57 pm

1
    Fasıl:

Konu:

Fitne Patlak Verince Yapılacak Tavsiye
    Kaynak:

Ebu Davud, Melahim 17, (4341); Tirmizi, Tefsir, Maide, (3060); İbnu Mace, Fiten 21, (4014)
    Ravi (r.a.):

Ebu Ümeyye eş-Şa'bani
    Hadis:

"Ey Ebu Sa'lebe," dedim, "şu ayet hakkında ne dersin?" (Mealen): "Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda oldukça sapıtmış olanlar size zarar vermez.." (Maide 105)." Bana şu cevabı verdi: "Gerçekten bunu, iyi bilen birine sordun. Zira ben aynı şeyi Resulullah (sav)'a sormuştum: Demişti ki: "Ma'rufa sarılın, münkerden de kaçının! Ne zaman uyulan bir cimrilik, takip edilen bir heva, (dine, ahirete) tercih edilen dünyalık görür, rey sahiplerinin (selefi dinlemeden) kendi reylerini beğendiklerini müşahede edersen, o zaman kendine bak. İnsanlarla uğraşmayı bırak. Zira (bu safhaya gelince) arkanızda sabır günleri var demektir. O günler avuçta ateş tutmak gibi (sıkıntılı)dır. O günlerde, sizin kadar amel yapabilen bir kimseye elli kişinin ecri verilecektir."

2

Fasıl:

Konu:

Kaynak:

Buhari, Salat 88, Fiten 13; Ebu Davud, Melahim 17, (4342); İbnu Mace, Fiten 10, (3957)
    Ravi (r.a.):

Vakid İbnu Muhammed
    Hadis:

Vakid İbnu Muhammed babasından, o da Abdullah İbnu Amr İbnil-As (ra)'dan anlattığına göre demişti ki: "Resulullah (sav), (bir gün) parmaklarını kenetledi ve dedi ki: "Ey Abdullah İbnu Amr! Ahidleri bozulup şöyle karmakarışık hale gelen bir kısım ayak takımı (hezele) kimselerle başbaşa kalırsan ne yaparsın?" "Ne yapmamı tavsiye edersiniz, Ey Allah'ın Resulü!" dedim. Buyurdular ki: "Güzel bulduğun şeyi yaparsın, kötü bulduğun şeyi de terkedersin. Kendi yakınlarının (hallerini düzeltmeye) yönelirsin. O hezele takımı (ile de), onların cemaatı ile de (uğraşmayı) terkedersin."

3

Fasıl:

Konu:

Kaynak:

Ebu Davud, Fiten 2, (4261); İbnu Mace, Fiten 10, (3958)
    Ravi (r.a.):

Ebu Zerr
    Hadis:

Resulullah (sav) seslendiler: "Ey Ebu Zerr!" "Buyurun, Ey Allah'ın Resulü, emrinizdeyim!" dedim. "İnsanlara (kitle halinde) ölüm isabet edip, kabirlerin (ücretli) hizmetçiler tarafından kazılacağı zaman ne yapacaksın?" buyurdular. "Benim için Allah ve Resulü neyi ihtiyar buyurursa onu yaparım!" dedim. "Sabrı tavsiye ederim!" buyurdular -veya, sabredersin! dediler- ve sonra bana tekrar seslendiler: "Ey Ebu Zerr!" "Buyurun ey Allah'ın Resulü, sizi dinliyorum!" dedim. "Zeyt mıntıkasının taşları kanda boğulduğunu gördüğün zaman ne yapacaksın?" "Allah ve Resulü benim için neyi ihtiyar buyurursa onu!" dedim. "Sana kendilerinden olduğun yakınlarını tavsiye ederim!" dedi. Ben sordum: "Ey Allah'ın Resulü! (O zaman) kılıcımı alıp omuzuma koymayayım mı?" "Böyle yaparsan (fitneci) kavme ortak olursun!" buyurdular. "Bana ne emredersiniz!" dedim. "Evine çekil!" buyurdular. "Evime girilirse?" dedim. "Eğer kılıcın parıltısının seni şaşırtacağından korkarsan, elbiseni yüzüne ört. Gelen hem senin günahınla, hem de kendi günahıyla dönsün!" buyurdular.

4

Fasıl:

Konu:

Kaynak:

Ebu Davud, Fiten 2, (4259, 4262); Tirmizi, Fiten 33, (2205)
    Ravi (r.a.):

Ebu Musa
    Hadis:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kıyametten hemen önce karanlık gecenin parçaları gibi fitneler var. Kişi o fitnelerde mü'min olarak sabaha erer, akşama kafir olur; mü'min olarak akşama erer, sabaha kafir çıkar. O fitnede oturan, ayakta durandan hayırlıdır. Yürüyen koşandan hayırlıdır. Öyleyse yaylarınızı kırın, kirişlerinizi parçalayın, kılıçlarınızı da taşa vurun. Sizden birinin evine girerlerse Hz. Adem'in iki oğlundan hayırlısı olsun (ölen ölsün, öldüren değil)". [Ebu Davud, "koşandan" kelimesinden sonra şu ziyadeyi kaydetmiştir: "Yanındakiler, "Bize ne emredersiniz (ey Allah'ın Resulü)?" dediler. "Evinizin demirbaşları olun!" buyurdu."]

5

Fasıl:

Konu:

Kaynak:

Buhari, İman 12, Bed'ü'l-Halk 14, Menakıb 25, Rikak 34, Fiten 14; Muvatta, İsti'zan 16, (2, 970); Ebu Davud, Fiten 4, (4267); Nesai, İman 30, (8, 123, 124)
    Ravi (r.a.):

Ebu Said
    Hadis:

Resulullah (sav) buyurdular ki; "Kişinin, en hayırlı malının peşine takılıp dağ geçitlerini ve yağmur düşen yerleri takip edeceği koyunu olacağı zaman yakındır. Böylece dinini fitnelerden kaçırmış olur."

6

Fasıl:

Konu:

Kaynak:

Müslim, Fiten 130, (2948); Tirmizi, Fiten 31, (2202)
    Ravi (r.a.):

Ma'kıl İbnu Yesar
    Hadis:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Herc (fitne) zamanında ibadet, tıpkı bana hicret çiftidir."

7

Fasıl:

Konu:

Kaynak:

Ebu Davud, Fiten 2, (4263)
    Ravi (r.a.):

Mikdad İbnu'l-Esved
    Hadis:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bahtiyar, fitneden kaçınan kimse ile, belalarla karşılaşınca sabreden kimsedir. Ne mutlu ona!"
    8

Fasıl:

Konu:

Kaynak:

Ebu Davud, Fiten 1, (4249)
    Ravi (r.a.):

İbnu Abbas
    Hadis:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Yaklaşan bir şerden yazık Araplara! Elini çeken ondan kurtulur."
    HaZaN
    Site Yöneticisi

Site Yöneticisi
    HaZaN

Lakap : HaZaN
    Rep Gücü : 656

MesajKonu: Geri: FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ   FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimePerş. Nis. 22, 2010 7:04 pm

FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ 540170 FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ 144492
    http://www.ashabiyemin.com
    GÜLHATUN
    Özel üye
    Özel üye
    GÜLHATUN

Lakap : selmaabla
    Rep Gücü : 150

MesajKonu: Geri: FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ   FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ Icon_minitimePerş. Nis. 22, 2010 7:51 pm

Sağol canım,bilmukabele. FİTNELER HEVALAR VE İHTİLAFLAR BÖLÜMÜ 883427

1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » SİTEMİZDE NİYE CİHAD BÖLÜMÜ YOK