islamgezginleri
hos geldiniz lütfen üye olunuz

islamgezginleri
hos geldiniz lütfen üye olunuz

islamgezginleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

islamgezginleri

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
En son konular
» EN ESKİ VE EN GUVENİLİR
11-HAZİRAN-2010- CUMA Icon_minitimeCuma Şub. 10, 2017 9:51 am tarafından furkan54

» EN ESKİ VE EN GUVENİLİR
11-HAZİRAN-2010- CUMA Icon_minitimeCuma Şub. 10, 2017 9:49 am tarafından furkan54

» Allah Kötülüğü De İyiliği De Murad Eder
11-HAZİRAN-2010- CUMA Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:10 pm tarafından Selsebil

» Allah Her Şeyi Önceden Yazı İle Yaratır
11-HAZİRAN-2010- CUMA Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:09 pm tarafından Selsebil

» Nefsin mertebeleri
11-HAZİRAN-2010- CUMA Icon_minitimePaz Ocak 20, 2013 8:05 pm tarafından Selsebil

» İnsanda bir kemik hariç hepsi çürür
11-HAZİRAN-2010- CUMA Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 8:41 pm tarafından Selsebil

» ----İnsan----
11-HAZİRAN-2010- CUMA Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 8:21 pm tarafından Selsebil

» Kalbin Manevi Halleri
11-HAZİRAN-2010- CUMA Icon_minitimeÇarş. Ara. 26, 2012 7:58 pm tarafından Selsebil

Similar topics
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
Mayıs 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
TakvimTakvim
ONLİNE HAC REHBERİ
3D MEKANLAR

11-HAZİRAN-2010- CUMA

YazarMesaj
medahms
Co-Admin
Co-Admin
medahms

Ruh Hali : 11-HAZİRAN-2010- CUMA Secilm10
Lakap : med-sa
Rep Gücü : 449

11-HAZİRAN-2010- CUMA Empty
MesajKonu: 11-HAZİRAN-2010- CUMA   11-HAZİRAN-2010- CUMA Icon_minitimeC.tesi Haz. 12, 2010 11:06 am

Selamün Aleyküm

11
MART
2010

11-HAZİRAN-2010- CUMA Allahbyfenertv4hj

11-HAZİRAN-2010- CUMA 111eg

[center]Hicrî Kamerî : 28 CEMÂZİL-ÂHIR 1431
[/center]

11-HAZİRAN-2010- CUMA 90oben10seqd7

Hicrî Şemsî : 1387

Rûmî : 29 Mayıs 1426

Hızır : 37

11-HAZİRAN-2010- CUMA Blmrdrose2za811-HAZİRAN-2010- CUMA Blmrdrose2za811-HAZİRAN-2010- CUMA Guzelkokuicon2qc011-HAZİRAN-2010- CUMA Blmrdrose2za811-HAZİRAN-2010- CUMA Blmrdrose2za8

Cuma
Dünya Futbol Şampiyonası Güney Afrika Cumhuriyeti'nde bugün başlıyor (1946) - Kızılay'ın, Hilâl-i Ahmer adı ile kuruluşu (1868)

11-HAZİRAN-2010- CUMA 755622rcnp82lo7q

[Gündüzün uzaması 1 dak. - Ezânî sâat 1 dakika geri alınır.]

11-HAZİRAN-2010- CUMA 527l689719sbqng911-HAZİRAN-2010- CUMA 527l689719sbqng911-HAZİRAN-2010- CUMA 527l689719sbqng9

Evlâdın babası üzerinde üç hakkı vardır: 1-Ona güzel bir isim koyması, 2-Kur’ân-ı kerîm öğretmesi, 3-Vakti gelince evlendirmesi. Hadîs-i şerîf

Allahü teâlâyı seven, O’nun sevdiklerini de sever. Süfyan bin Uyeyne Rahmetullahi Aleyh
11-HAZİRAN-2010- CUMA Vr1257428658wt4
AYET

Âl-i İmrân Sûresi

Medine döneminde inmiştir. 200 âyettir. Sûre, adını 33. âyette geçen “Âl-i İmrân” tamlamasından almıştır. İmrân, Hz.Mûsâ ile Hz.Hârûn’un babasıdır. Âl-i İmrân, İmrân ailesi demektir.

11-HAZİRAN-2010- CUMA Besmele64qs
141. Bir de (böylece) Allah, iman edenleri günahlardan temize çıkarmak, kâfirleri de helâk etmek ister.
142. Yoksa Allah içinizden cihad edenleri belli etmeden, sabredenleri ortaya çıkarmadan cennete gireceğinizi mi sandınız?
143. Andolsun ki siz, ölümle yüzyüze gelmezden önce onu temenni ederdiniz. İşte şimdi onu karşınızda gördünüz.
144. Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür ya da öldürülürse, gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse, Allah'a hiçbir şekilde zarar vermiş olmayacaktır. Allah, şükredenleri mükâfatlandıracaktır.
145. Hiçbir kimse yok ki, ölümü Allah'ın iznine bağlı olmasın. (Ölüm), belli bir süreye göre yazılmıştır. Her kim, dünya nimetini isterse, kendisine ondan veririz; kim de ahiret sevabını isterse, ona da bundan veririz. Biz şükredenleri mükâfatlandıracağız.

11-HAZİRAN-2010- CUMA Div_greenpinkflowers-4

Günün Hadisi

11-HAZİRAN-2010- CUMA 05
Hz.Peygamber (s.a.v.) : '' İkindi namazını kaçıran kimse, sanki ailesi ve malı gasbedilip kaybedilen kimse gibidir.'' buyurmuştur.

11-HAZİRAN-2010- CUMA Ebuab0

Günün Sözü

Nefsini suçlayan kusurunu görür. Kusurunu itiraf eden, bağışlanma diler. Bağışlanma dileyen Allah'a sığınır. Allah'a sığınan şeytanın şerrinden kurtulur. Kusurunu görmemek, o kusurdan daha büyük bir kusurdur. Ve kusurunu görse, o kusur kusurluktan çıkar. İtiraf etse affa müstehak olur.
Bediüzzaman
11-HAZİRAN-2010- CUMA 124858xntsco1sl7vk7

Günün Duası
Binite, Ata veya Arabaya Binerken Okunacak Duâ

"Bir binite bindiğinde:
11-HAZİRAN-2010- CUMA 85_1
"Hiç de lâyık olmadığımız halde bize bunu müsahhar kılan Allah'ı tesbîh ederim." (19) diyen kimse, bu bineğinden inmeden ölürse şehîd olarak ölmüş olur."
Ayrıca binite binerken:

11-HAZİRAN-2010- CUMA 85_2
denilmelidir. (20)

(19) Zuhruf Sûresi, 13.
(20) Hûd Sûresi, 41 Meâli: "O nun yürümesi ve durması Allah'ın adıyladır. Rabbim bağışlar ve merhamet eder."

NASİHAT
Üç seyi unutma :
1- Dünyanin geçiciligini
2- Ölümü
3- Basa gelecek afeti
Tenbihül Gafilûn/22
Ölümü düsünene Üç sey verilir:
1- Bir an önce Tevbe etmek
2- Az rizikla yetinmek
3- $evkle ibadet etmek
T.G/24

11-HAZİRAN-2010- CUMA 124858xntsco1sl7vk7

GÜNÜN KISASI

DUA İÇİN RİCA

Bir şahıs, heyecan ve ıstırapla, İmam Sadık (a.s)ın huzuruna gelerek:
- Ne olursunuz efendim, Allah'a bana daha fazla rızık vermesi için dua da bulunun, çünkü çok yoksulum, dedi.
İmam:
-Hayır, asla dua edemem buyurdu.
-Niçin edemezsiniz efendim?
-Zira Allah bu iş için bir yol tayin etmiştir; rızk peşinden koşun ve onu elde edin diye de emir buyurmuştur. Halbuki sen evinde oturup, dua etmek suretiyle, rızkın senin peşinden gelmesini istiyorsun.
11-HAZİRAN-2010- CUMA Dripredwn411-HAZİRAN-2010- CUMA Dripredwn411-HAZİRAN-2010- CUMA Dripredwn4

MENKIBE - HELAL LOKMA
Haram yiyen insandan kerâmet beklenmez, böyle şey olmaz, mümkün de değildir. Helal lokma, kalbi nurlandırır, insan daha kolay ibâdet eder. Haram lokma ise, insanı şeytanın oyuncağı yapar.
Birgün İbrahim Ethem hazretlerine dediler ki:
- Efendim, bir genç var, gece gündüz ibâdet ediyor, vecde gelip kendinden geçiyor. Her hareketi kerâmet, uçuyor ve uçuruyor.
İbrahim Ethem hazretleri buyurdu ki:
- Bunda bir iş var.
- Siz de gelin görün efendim, tuhaf bir genç!
- Hay hay, hemen gidelim.
Gidip baktı ki anlattıkları gibi; “Yâ Rabbi! İnşâallah şeytandan değildir.” diye düşündü. Gence dedi ki:
- Delikanlı ben seni çok sevdim. Akşam bana gel de yemek yiyelim.
Delikanlı akşam olunca geldi. İbrahim Ethem hazretleri torbasından bir lokma ekmek çıkarıp buyurdu ki: “Al evlâdım bunu ye!” Genç; “Bismillah” deyip lokmayı yedi. Ancak, bütün hâlleri gitti, bir şey kalmadı. Şaşkın hâlde sordu:
- Hocam, sen bana ne yaptın öyle?
- Ben bir şey yapmadım, sadece ekmek verdim.
- Bendeki kerâmetler ne oldu?
- O kerâmet zannettiğin şeyler şeytandandı. Her tarafın şeytanlarla dolmuş. Helal bir lokma yiyince esas hâlin meydana çıktı.

11-HAZİRAN-2010- CUMA 53580904

SOHBET - SAĞIN ÖNEMİ
İslâmiyette de sağın önemi vardır. Birkaç örnek şöyledir:

1. İmam-ı Nevevî hazretleri buyuruyor ki:
    Mübârek, şerefli ve temiz işleri yaparken sağdan başlanır. Bu müstehabdır. Ayakkabı, elbise giyerken, (Yatıp kalkarken), baş tıraş ederken ve tararken, bıyık keserken, misvak kullanırken, tırnak keserken, el, ayak yıkarken, mescide, Müslümanın evine ve odasına girerken, helâdan çıkarken, sadaka verirken, yemek yerken, su içerken sağdan başlanır.

2. Her insanın sağ omzunda sevabı, sol omzunda günahı yazan melekler bulunur.
  3. Namazda önce sağa, sonra sol omuza selâm verilir.
  4. İyilerin amel defterleri sağından, kötülerin sol ve arka tarafından verilir.
  5. Kur’ân-ı kerîmde, amel defteri sağdan verilenler övülmekte, soldan verilenler kötülenmekte, mealen şöyle buyurulmaktadır: “Amel defterleri sağdan verilenler; ne mutlu o sağcılara! Kötülük işlediklerini belirtmek üzere, amel defterleri soldan verilenler; ne yazık o solculara!” [Vakıa 8, 9]
Sağ ruhtur, sol maddedir. İsimleri ayrı olsa da komünizm, faşizm ve kapitalizm gibi bütün izmli sistemlerin hepsi birer sol sistemdir.
Sol, yokluk ve hiçliktir. Onlar için ölüm sondur. Sağ ise ebedîdir. Ölüm son değil, gerçek hayatın başlangıcıdır.
Politika pazarında, herkes sağı solu kendine göre tarif etmekteyse de, ilmî sağ farklıdır.

11-HAZİRAN-2010- CUMA Divider9-3

NÜKTE - ELİ AÇIK OLMAK
Sadi Şirazi hazretleri Hindistan’da maymunları nasıl avladıklarını şöyle anlatır:
Maymunun elinin sığacağı bir kavanoza muz koyarlar. Maymun muzu almak için eli açıkken kavanoza elini sokar, muzu eline alınca yumruk yapar. Elini kapatınca kavanozdan çıkaramaz ve yakalanır.
Elini açan kurtulur, elini açmayan, elindekini bırakmayan kurtulamaz. İnsanın başına felâketler eline aldığını bırakamayışından gelir. Eline aldığını bırakabilen saadete kavuşur, bırakamayan felâkete gider. Hiç kimse verdiğinden sıkıntı çekmez, ama aldığından sıkıntı çeker. Cömert olan, vermesini bilen, elini açan her zaman rahat eder. Eli sıkı olan, eli kapalı olan, veremeyen her zaman sıkıntı çeker...

SOHBET - HERKES RIZKINA KAVUŞUR
Allahü teâlâ, her insanın ve her hayvanın rızkını ezelde takdir etmiş, ayırmıştır. İnsanların ve hayvanların ecelleri ve nefeslerinin sayısı belli olduğu gibi, her insanın bedeninin ve ruhunun rızıkları da bellidir. Rızık hiç değişmez. Azalmaz ve çoğalmaz. Kimse kimsenin rızkını yiyemez. Kimse kendi rızkını yemeden, bitirmeden ölmez. Bir kimse, Allahü teâlâ emrettiği için çalışır, rızkını helâl yoldan ararsa, ezelde belli olan rızkına kavuşur. Bu rızık, ona bereketli olur. Bu çalışmaları için de sevap kazanır.
Eğer, rızkını Allahü teâlânın yasak ettiği yerlerde ararsa, yine ezelde ayrılmış olan o belli rızka kavuşur. Fakat, bu rızık ona hayırsız, bereketsiz olur. Rızkına kavuşmak için kazandığı günahlar da, onu felâketlere sürükler.
“Şimdi, zamana, modaya uymadan olmuyor.” diyerek, çocuklarını ve hele kızlarını, para kazanmak için haram yerlere gönderenler çoğalmaktadır. Aç kalmalarından korkarak, onlara dinlerini öğretmiyor, Kurân-ı kerîm okutmuyor, yavrularını cahillerin ellerine bırakıyorlar. Çocukları dinsiz, imansız yetişiyor. İstikbâllerini kazansınlar diyerek, namuslarının, hâyalarının yok edilmesine hangi vicdan râzı olur? Sıkıntılar çekerek, ezelde ayrılmış olan rızıklarına kavuşuyorlar. “Namaz karın doyurmuyor, kızların ev işlerini öğrenmesi, ekmek parası getirmiyor. Zamana uymazsak, dine bağlı kalırsak sürünürüz.” gibi çılgınca konuşanlar da oluyor. Hâlbuki, oğullarına, küçük iken dinleri, imanları öğretilir, Kurân-ı kerîm okutulur, bundan sonra da, Allahü teâlânın emirlerine uygun olarak para kazanmaya çalıştırılırsa, yine aynı rızka, hem de kolayca, rahatça kavuşurlar. Anaları, babaları ve çocuklar hem sevap kazanır, hem de kazançlarının hayrını görürler. Dünyada ve ahirette mesut olurlar.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye s. 805

ÇOCUKLARINIZA İSİMLER

Erkek : Mülfit - Kız : Maksude

11-HAZİRAN-2010- CUMA 860br9

Yemek :
Paça Çorbası, Patlıcan kebabı, Yoğurt
11-HAZİRAN-2010- CUMA Divider_maroon

Bediüzzaman'dan VECİZE SÖZLER
(Ey Nefsim!), Hevesli akılsız çocuklar gibi, muvakkat, ehemmiyetsiz lezzetlerin peşinde koşma! Emirdağ L.1 - 199

11-HAZİRAN-2010- CUMA Div_greenpinkflowers-4
Hakikat Damlaları
Gülde bile diken vardır. İnsanın, gülün kokusunu duymayıp dikenine takılması biraz da kendi ruhundaki dikenlerden kaynaklanır.

FIKRA - UÇAĞA TAŞ ATMAMIŞ
Bir polis otomobili köy yolunda durdu. İçinden yola atlayan memur, etrafı araştırdı. Kırda, tek başına oynayan çocuğu görünce, sorar:
- Bak yavrum! Bu yakınlarda bir uçak düşmüş, gördün mü?
Çocuk elindeki sapanı arkasına gizlemeye çalışarak cevap verir:
- Hayır efendim. Ben sadece şu ilerideki şişeye nişan alıyordum. Yemin ederim ki ben uçağa hiç taş atmadım.

11-HAZİRAN-2010- CUMA 3po305099jw
http://www.seydisehirlim.com/

11-HAZİRAN-2010- CUMA
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 12-HAZİRAN-2010- CUMARTESİ
» 21-MAYIS-2010-CUMA
» 28-OCAK-2010